Grindjuosčių tipai, jų savybės, privalumai ir trūkumai

Grindjuosčių montavimas

Būsto įrengimas artėja prie pabaigos, lieka vienas paskutiniųjų darbų – grindjuosčių sumontavimas. Rinkoje šiuo metu sutinkama mažiausiai keliolika grindjuosčių tipų, todėl pasirinkti sau tinkamiausias nelengvas iššūkis. Žinodami, kokie pagrindiniai grindjuosčių tipai, galite apsispręsti iš anksto, tokiu atveju beliks tik jas užsisakyti.

Ši apžvalga skirta visų esamų grindjuosčių savybėms, privalumams ir trūkumams, nustatyti ir aptarti.

Medienos masyvo grindjuostės

Kalbant apie grindjuostės, sąvoka „medinės” turi platesnę reikšmę nei įprasta manyti. Medinės grindjuostės būna įvairių tipų: iš vientisos medienos, prabangios, klijuotos iš kelių medienos rūšių, medinės (dažniausiai eglės ar pušies) faneruotos medžio lukštu.

Kietmedžio grindjuostės

Nuo seniausių laikų, medžio masyvas yra populiariausia, ekologiškiausia ir reprezentatyviausia medžiaga grindjuosčių gamybai. Priklausomai nuo naudojamos medienos rūšies, yra dviejų tipų medinės grindjuostės, tai grindjuostės iš kietmedžio, daugiausia lapuočių ir minkštesnės medienos, spygliuočių. Nereikia net sakyti, kad pirmasis grindjuosčių variantas yra brangesnis, o antrasis – ekonomiškesnis. Brangios kietmedžio grindjuostės naudojamos prabangiuose objektuose, dažniausiai jos gaminamos iš vertngos medienos, tokios kaip ąžuolas, bukas arba riešutas. Paprastai tokios grindjuostės papildo prabangias medines grindis, parketo dangą. Tokių grindjuosčių profilis būna arba lygus arba su tam tikru raštu, išgaubimu ir t.t. Siekiant pabrėžti medienos rašto tekstūrą, gaminiai padengiami ekologiškais vaškais ir lakais.

Spygliuočių medienos grindjuostės

Kalbant apie grindjuostes pagamintas iš spygliuočių medienos, verta paminėti, kad gamyboje dažniausiai naudojama pušies mediena, rečiau eglės ir maumedžio. Šių rūšių medieną nesunkiai atskirsite, jai būdinga šviesi spalva ir sakų kvapas. Plintusai iš spygliuočių medienos dažnai parduodami nepadengti jokia medžiaga, taip yra todėl, kad paskui juos būtų galima nudažyti pasirinkta spalva.

Medžio lukštu dengtos grindjuostės

Kaip alternatyva medžio masyvo grindjuostėms, apdailos medžiagų gamintojai, gamina profilius dengtus medienos lukštu, kitaip dar faneruote vadinamu. Tai plonas, natūralaus medžio lakštas, naudojant specialią technologiją, priklijuotas ant grindjuostės profilio, kuris gali būti dviejų tipų: iš spygliuočių medienos arba iš MDF. Faneruotas cokolis puikiai dera su parketu, laminatu ar viniline danga. Fanera (lukštas) kaip taisyklė paimama iš vertingų medžių rūšių ir tvirtai suklijuojama su grindjuostės profiliu. Sumontavus tokias grindjuostes, net ekspertas greičiausiai negalės įžvelgti imitacijos, todėl nesistebėkite, kad tokios grindjuostės kainuos brangiau. Jei Jūsų interjerui reikalingos medžio masyvo grindjuostės, tai gali būti puikus pasirinkimas.

Plastikinės grindjuostės

Grindjuostės pagamintos iš polivinilchlorido, geriau žinomo kaip PVC, yra puikus pasirinkimams objektams su nelygiomis sienomis. Šio tipo plintusai montuojami visur, kur negalima naudoti medinių grindjuosčių, pavyzdžiui, vonios kambaryje, balkone ir kitose patalpose, kuriose yra daug drėgmės. Yra poreikis paslėpti laidus? Grindjuostės su specialiais kanalais laidams ko gero geriausias pasirinkimas. Plastikinių grindjuosčių asortimentas gana didelis, galima rinktis pagal linoliaumo ar laminuotos grindų dangos raštus, kontrastinga ar deranti variantą.

Toliau apžvelgsime plastikinių grindjuosčių dizaino ypatybes.

Plastikinė grindjuostė be kanalo kabeliui

Tokio tipo grindjuostė yra vientisas arba kompozitinis profilis su minkštais krašteliais. Atsižvelgiant į paprastą dizainą, daugelis tokio tipo plintusą klijuoja ant tvirtinimo klijų. Tačiau, patikimiau kas 50 cm. sienoje gręžti skylutes, įsmeigti kaiščius, pritvirtinti ant jų specialias tvirtinimo detales ir ant jų uždėti grindjuostę. Tokiuose grindjuostėse nėra kanalų laidams.

Plastikinė grindjuostė su kanalu kabeliui

Gamintojai gamina kelių tipų grindjuostes su kabeliniais kanalais. Vienas iš jų – grindjuostė su specialia įduba (kanalu) laidams ir nuimama išorine juosta, kuri yra centre. Pagrindas prisukamas prie sienos, pravedami laidai ir uždedama dekoratyvinė (išorinė) juostelė, kuri ir uždengia grindjuostėje pravestus laidus. Tarp uždėtos juostelės ir grindjuostės, susidaro mikrotarpeliai, kurie ypatingai pastebimi ant šviesių grindjuosčių. laikui bėgant, tose vietose kaupiasi dulkės.

Dviejų dalių plastikinė grindjuostė

Tai pažangesnis grindjuostės variantas lyginant su prieš tai aptarta, šiuo atveju laidai gali būti slepiami keliose vietose, tarsi lentynose. Montuojant šio tipo grindjuostes, nuimama apatinė dalis kuri pritvirtinama prie sienos ir ant jos vėl uždedama viršutinė grindjuostės dalis. Tvirtinti geriausia varžtais su kaiščiais.

Dviejų dalių grindjuostė susidedanti iš laikančiosios ir apdailinės dalių

Grindjuostės, susidedanti iš montavimo ir apdailinio profilių. Tai pats gražiausias plastikinės grindjuostės variantas, kuriame nėra jokių tarpų, be to ir labiausiai panašus ir natūralias medžiagas, kiek gali būti panašus plastikas.

Kad ir kokio tipo plastikines grindjuostes pasirinksite, nesirinkite pigiausių, kadangi sumontuoti tokias grindjuostes gali būti sudėtinga. Montuojant paaiškėja, kad papildomi komponentai ne visuomet atitinka profilį, o tai reiškia, kad yra tikimybė, jog bėgant laikui tokios detalės paprasčiausiai atšoks.

Laminuotos MDF grindjuostės

Laminuota MDF grindjuostė MDF (Medium Density Fibreboard) pas mus atkeliavo iš Amerikos, kur nuo 60-ųjų aktyviai naudojama baldų ir sienų apdailos gamyboje. Mūsų šalyje MDF paplito apie 2000-uosius metus ir šios medžiagos, medienos pagrindų, populiarumas nuolat auga. Grindjuosčių gamyboje naudojamas laminuotas MDF su padidintu atsparumu drėgmei.

Laminuotos MDF grindjuostės puikiai dera su parketu, laminuota, kilimine ar kitomis grindų dangomis. Jas galima montuoti įvairiais būdais: ant specialių laikiklių, prišaudant vinimis (tiesa šis būdas tinkamas tik medinėms sienoms), klijuojant klijais arba, pas mus rečiau naudojamais, kreipiamaisiais bėgeliais. Šios grindjuostės kampuose turi būti supjaunamos arba kitas variantas naudojamas vietoje supjovimo, kuomet į vidinį arba išorinį kampą yra įstatomos specialios kaladėlės.

Grindjuostė kiliminei dangai

Patalpose su kilimine danga galima naudoti įvairių tipų grindjuostes, pavyzdžiui standartinę PVC, medinę ar laminuotą MDF. Tačiau, galima naudoti ir specialiai tam pritaikytą grindjuostę kiliminei dangai, kuris beje tinka ir marmoleumui bei linoleumui. Šis plintusas tai PVC juostelė su išlenkta viršutine dalimi, suformuojančia uždengimą. Išskirtinis jos bruožas yra grindjuostės priekinėje dalyje einanti lipni juosta, ant kurios klijuojama iš kiliminės dangos išpjauta juostelė.

Kartas būna pakankamai sudėtinga išsirinkti grindjuostes mėlynai, žaliai ar spalvotai kiliminei dangai. Tokiu atveju padeda kiliminė danga. Interjeras iš karto įgauną vientisą ir išbaigtą vaizdą. kitas svarbus argumentas kiliminio plintuso naudai yra jo lankstumas ir galimybė ji naudoti esant nelygioms patalpos sienoms.

Aliuminės grindjuostės

Šios grindjuostės yra tarp smarkiai populiarėjančių grindjuosčių mūsų šalyje, kadangi vis daugiau būstų savininkų savo namuose kuria modernų interjerą, o aliuminių grindjuosčių išvaizda tam ypatingai tinka. Dar vienas dalykas, lemiantis auganti šių grindjuosčių populiarumą, yra tas, jog vis populiaresnės tampa įleidžiamos arba kitaip dar vadinamos, nematomomis, durys. Šioms durims yra būtinos ir į sieną įleidžiamos grindjuostės, tačiau apie tai, dažnu atveju, susimąstoma per vėlai. Sumontavus tradicinę grindjuoste, dėl savo pločio, ji trukdys pilnai atsidaryti durims, todėl tokiais atvejais lieka bene vienintelis sprendimas – aliuminės grindjuostės. Jų plotis tik 3 mm, o sijonėlio apačioje 10 mm, todėl jos nesunkiai uždengs temperatūrinį tarpą, reikalingą grindų plėtimuisi, tačiau netrukdys atsidaryti durims, kadangi sijonėlis palys po durų varčia.

Aliuminės grindjuostės yra puikus pasirinkimas tiems žmonėms, kurie remontuoja arba įsirenginėja savo butą ilgam laikui. Jos taip pat nepakeičiamos komerciniuose arba visuomeniniuose objektuose.

Grindjuostės iš kompozito

Šio tipo plintusai gaminami iš dirbtinių kompozitų. Maišant skirtingus polimerus gaunamos pagerintos charakteristikos ir eksploatacinės savybės. Žinomiausi iš jų yra duropolimeras ir poliuretanas. Tokios grindjuostės gaminamos ekstruzijos būdu, todėl žymiai padidėja jų tankis ir atsparumas smūgiams.

Kompozitai laikomi ateities apdailos medžiaga, todėl jų populiarumas nuolat auga. Tinkamai ir tiksliai sumontavus, kompozitines grindjuostes, jos tarnaus ilgus metus be jokių problemų.

Vienas iš pagrindinių kompozitinių grindjuosčių savybių, kalbant apie dažomas grindjuostes, yra tai, kad montuojant galima glaistyti sujungimus ir kampus, vėliau šveisti ir dažyti, tokiu būdų sukuriant idealiai atrodančias grindjuostes, kur nesimato sujungimai ir ne visuomet gražiai suvesti kampai.

Write a comment

SCROLL UP