Medžio „ripkų” grindys

Medinės grindys iš ripkų

„Ripka” – tai toks, senovinis, Lietuvių liaudies, komandinis žaidimas, dar iki šių dienų žaidžiamas futbolo aikštėse. Taip pat „ripkomis” liaudyje vadinami supjaustyti apvalūs medienos rasteliai, kurių kitokio pavadinimo, bet jau aš, girdėjęs nesu. Šiame įraše, pabandysiu apžvelgti visą procesą, kaip iš tokių „ripkų” pasidaryti unikalią, be galo gražiai atrodančia ir natūralią grindų dangą.

Nesu didelis medienos specialistas ir mažai ką išmanau apie medienos savybes, tad kokio medžio medieną naudoti tokioms grindims geriausiai, nežinau. Straipsniuose, kuriuose rinkau informacija, prieš rašydamas šį įrašą, minimi Juniperus monosperma ir Juniperus deppeana, kadagiai, augantys Amerikos kontinente. Iš mūsų kraštuose augančių medžių rūšių, įtarčiau, turėtu tikti kedras, bet manau, kad puikiausiai tiktu ir kitų medžių mediena.

Pasiruošimas

Pasiruošimas ir yra pats sunkiausias etapas,visame grindų įrengimo procese, kadangi reikia surasti medienos, o kas dar didesnis įššūkis, reikia surasti, kas tą medieną sugebėtu tinkamai supjaustyti. Mediena supjaustoma vienodai, apie 2 cm storio „ripkomis” (tai nėra taisyklė). Ir geriausiai tai daryti juostinio pjovimo staklėmis. Kas galėtu pagelbėti šiuo klausimu, pabandyti surasti galima socialiniame tinke Facebook, medžio meistrų grupėje „Woodworkeriai„.

Gavus paruoštą medieną belieka tinkamai pasiruošti pagrindą, ant kurio ir bus klojamos šios grindys. Pagrindas turėtu būti betoninis, lygus ir švarus. Prieš pradedant ant jo klijuoti „ripkas” rekomenduočiau nusiurbti, nugramdyti visus nelygumus, o įtrūkimus ir duobes, užglaistyti grindų remontinu mišiniu „Uzin NC 182„. Nugruntuoti giluminiu gruntu.

Medžio ripkų grindys virtuvėjeEiga

Šaltiniuose, iš kurių ėmiau informaciją apie šių grindų įrengimą, kalbama apie tai, jog prieš klijuodami „ripkas” prie pagrindo, jas sušveičia. Tačiau aš manau, kad geriau medieną klijuoti nešveistą, o suklijavus visą patalpą, ja nušlifuoti parketo šlifavimo mašina. Taip grindys turėtu gautis kur kas lygesnės nei klijuojant sušveistą medieną.

Medienos klijavimui tinka bet kokie, medieną prie betono, priklijuoti galintys klijai. Asmeniškai aš naudočiau tuos, kuriuos naudoju klijuodamas grindjuostes, tai „Moment Power Fix„, jie tiršti ir greitai sukimbantys. Mediena klijuojama kuo arčiau viena prie kitos, kad liktu kuo mažiau tuščių ertmių tarp medžio „ripkų”.

Suklijavus visą patalpą, grindys nušveičiamos šlifavimo mašina, kruopščiai nusiurbiami plyšiai tarp medienos ir „ripkų” paviršius padengiamas plonu, skysto, skaidraus, poliuretano sluoksniu, palaukiama kol išdžius Tai reikalinga, tam, kad užpildant plyšius tarp medienos, neišsiteptu „ripkų” paviršius. Plyšiai užpildomi plytelių siūlių glaisto ir smulkių pjuvenų mišiniu, tokiu pat principu kaip užpildomos siūlės tarp plytelių.

Užpildžius plyšius, mišiniui leidžiama pilnai išdžiūti ir visas grindų paviršius padengiamas papildomais  skysto, skaidraus, poliuretano sluoksniais. Sluoksnių galima dėti tiek, kol pasiekiamas tenkinantis rezultatas.

Štai ir viskas, turite nuostabaus grožio, unikalias ir iš natūralių medžiagų pagamintas grindis.

Būdas su epoksidine derva

Kitas būdas, kuriuo būtų galima įrengti tokias grindis, yra būdas su epoksidine derva. Tačiau toks grindų įrengimas kainuoja nepigiai, be to, netinkamas šildomoms grindims.

Viskas daroma kaip ir pirmuoju būdų, tik vietoje to, kad užpildyti plyšius glaistu, užpildoma epoksidine derva, tiesa sakant visas paruošimas tiesiog paskandinamas dervoje.

Rezultatas tiesiog stulbinantis, tačiau kaip ir minėjau, tai kainuoja nepigiai.

2 komentarai
  • Atsakyti
    2021 18 sausio, 13:59

    Sveiki, ar pas jus galima isigyti keleta sausu ripku? Domintu 16-20 cm skersmens

    • Atsakyti
      2021 18 sausio, 16:04

      Labas vakaras,
      žinokite deja ne, ripkomis neprekiaujame.

Parašykite komentarą

SCROLL UP